Üle Eesti möllab täna torm ja marutuul, vihma sajab kogu päeva. Tuhanded majapidamised on ilma elektrita.

ILMAPROGNOOS: VAATA TALLINNA ILMA

ILMAPROGNOOS: VAATA TARTU ILMA

ILMAPROGNOOS: VAATA PÄRNU ILMA

Elektrilevi teatel on esimese tõsisema sügistormi tõttu elektrita majapidamisi 19 600, hommikustel liiklejatel tasub ettevaatlik olla ka teele langenud puude ja okste tõttu. Tormi vaibumist prognoositakse alles õhtuks.

Kõige rohkem on elektrikatkestusi Tartumaal ja Pärnumaal – vastavalt üle 4600 ja 4100. Harjumaal on elektrita ligi 3500 klienti. Samuti on palju rikkeid Kesk-Eestis ja saartel.

Tormi algusest saadik on likvideeritud 34 riket, millega on elektrivarustus taastatud 8214 kodule.

Eesti rannikualadele on antud teise astme tormihoiatus. Soome lahe rannikualal võivad tuuleiilid ulatuda 28 m/s. Pärastlõunal hakkab tuul alates saartest nõrgenema.

Maanteeameti Tark Tee kaardirakenduse järgi on teedele langenud ka puid ja oksi, mistõttu tasub hommikul autoga sõites olla ettevaatlik.

Päästjate jaoks oli tegu tavapäraste tormikahjude likvideerimisega

Nii päästeameti põhja kui ka lääne regioonist kinnitati ERR-ile, et päästjatele on väljakutseid küll keskmisest enam, kuid mitte midagi ebatavalist võrreldes varasemate tormiolukordadega.

Põhja regioonis oli täna hommikuks registreeritud 50 ja lääne regioonis 72 väljakutset.

Põhiliselt on väljakutsed seotud teedele või elektriliinidele langenud puudega. Samuti on ohtu endast kujutanud lahti tulnud katuseplekk või ära lennanud eterniit.

Lääne regioonist öeldi, et hoolikalt jälgiti ka veetaset sadamates, kuid see ei tõusnud nii kõrgele, et sadamas seisvad autod oleksid võinud vee alla jääda.

Ka Lõuna regioonis, kus oli 34 väljakutset, oli päästjatel põhiliselt tegemist langenud puudega.

Jõgeva vallas Kaera külas kukkus puu teele ja sellele sõitis otsa auto. Päästjate saabumise ajaks oli auto lahkunud, kuid teel oli avarii jälgi. Liiklust ohustav puu eemaldati teelt.

Ka Põlva vallas Aarna külas sõitis murdunud ja teele kukkunud puule otsa auto ning seetõttu sai kahjustada ka teine auto.

Elektrilevi tegeleb aktiivselt tõrgete likvideerimisega. Olukorra muudab keerukamaks asjaolu, et tormi möödumist prognoositakse alles reede õhtuks ning seetõttu töö maht päeva jooksul veel kasvab.

“Tugevate tuulte vaibumist prognoositakse hetkeinfo järgi alles täna õhtul üheksaks, mis muudab riketega tegelemise meie jaoks raskemaks. Tuleb valmis olla, et rikkekohti võib juurde tulla,” ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juhtivspetsialist Hardi Puusepp.

Puusepp kinnitas, et riketega tegelevad brigaadid on olnud väljas läbi terve öö ning tööd jätkuvad täna ja nädalavahetusel kuni elektrivarustuse taastamiseni.

Laevaliiklus häiritud

Kihnu Veeteed annab teada, et reedel on seoses tugeva tuulega tühistatud reisiparvlaev Kihnu Virve väljumised Kihnu-Munalaid kell 7 ja Munalaid–Kihnu kell 8.30. Edasise kohta tulevad täpsustused kella 9 paiku.

Torm mõjutab ka laevaühendust Ruhnuga. Reedel kella 8-ks plaanitud Ringsu-Pärnu väljumine tõsteti varasemaks, väljumine toimus juba teisipäeval.

Reedel Pärnu-Ringsu väljumine kell 15 lükkub esialgse prognoosi kohaselt edasi nädalavahetusele. Tugeva tuule tõttu väljumist reedel ei toimu. Väljumise toimumise aeg täpsustatakse reedel kell 12 ajal.

Reedel on tühistatud ka reisiparvlaev Soela väljumised Sõru-Triigi kell 8.15 ja Triigi-Sõru kell 9.30. Selle liini väljumised täpsustatakse kell 14.

Mandri ja Saaremaa ning mandri ja Hiiumaa vahelised ühendused reede hommikul kella 7 seisuga toimivad.

Ilmaprognoos