TEADANNE: Poola piiril olevate eestlaste Balti kolonn jääb ära

Välisminister Urmas Reinsalu väidetav erakorraline lepe Poola ametikaaslasega pole pidanud. Üle 70 Saksa-Poola piirile kutsutud eestlase tulevad Saksamaalt hoopis mereteedpidi

Eestlaste Facebook

Reinsalu kuulutas ööl vastu tänast: "Saime Poola ning teiste Balti välisministritega kokkuleppele Poola-Saksa piiril lõksu jäänud inimeste küsimuses! Selle erakorralise leppe alusel alustame Saksa-Poola piirilt Eesti inimeste evakueerimist."

Loe veel: Soome kuulutab riigis välja Eriolukorra

Kokkuleppe sisuks oli moodustada Balti riikide kodanike sõidukite kolonn, mis eskorditakse Poola läänepiirilt idapiirile. Millal? Jäi selgusetuks. Aga eestlased juba piiril ootavad.

Küll aga võis eeldada, et kolonn aetakse teele täna - nimelt palus Reinsalu kõikidel Eestisse saabuda soovijatel endast teada anda hiljemalt täna hommikul kella 8ks - seda Eesti aja järgi.

Täna õhtul saatis välisministeerium piirile kutsutud eestlastele sõnumi: Poola baltlasi läbi enda riigi ei luba.

"Veel toimib praamiühendus suunal Saksamaa-Rootsi ja Saksamaa-Leedu. Estravel on valmis broneeringutega aitama," lohutati ministeeriumist.

Tänaseks oli laual kaks varianti

Poolat läbida soovivaid eestlasi registreeriti välisministeeriumis täna hommikuks 73. Plaani kohaselt pidid nad 22 väikebussi ja 11 sõiduautoga Frankfurt Oderist Poznani ja Varssavi kaudu Poola-Leedu piirini sõitma.

Loe veel: Tallinki Silja Europa lõpetab reisid Tallinna-Helsingi liinil

Ent tuli välja, et Reinsalu oli eile õhtul asjadest valesti aru saanud ja Poola ei ole selleks siiski oma nõusolekut andnud. Nõnda jääbki alles ainsaks variandiks Poolast mööduda mereteed mööda. Üheks variandiks on esmalt Frankfurt Oderist 450 kilomeetrit läände Kieli sõita, et sealt parvlaevaga Leetu Klaipedassa sõita.

Aga ka Leedu aajaaken hakkab sulguma, sest Leedu sulgeb eestlaste transiidiks piirid 19. märtsi südaööl. Kui 73-l eestlasel ei õnnestu just kaubavedajateks kehastuda, on olukord jälle keerulisem. Olemas on ka oht, et seda liini teenindav transport teeb viimase sõidu 18. märtsil, kuid ametlikku kinnitust ei ole see informatsioon veel saanud.

Välisministeerium teavitas eestlastele ühe variandina ka Saksamaa-Stockholmi liini. Samuti peaks olema võimalik veel ümber Poola sõita Travemünde-Liepaja parvlaevaga.

Eriolukord Eestis 2020

Comments 0

No comments found